Παρασκευή 29 Ιουλίου 2011

Χρυσά τα κορίτσια του πόλο ~ Παγκόσμιες Πρωταθλήτριες!

Η Ελλάδα αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στο πόλο γυναικών. (Βίντεο και φωτογραφίες παρακάτω)

Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση νίκησαν 9-8 στον τελικό την οικοδέσποινα Κίνα και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο.

Αυτά είναι τα 13 χρυσά κορίτσια: Κούβδου, Τσουκαλά, Μελιδώνη, Ψούνη, Λιόση, Αβραμίδου, Ασημάκη, Ρουμπέση, Γερόλυμου, Μανωλιουδάκη, Αντωνάκου, Λαρά, Γουλά.

Η Εθνική πόλο γυναικών είναι η μοναδική ομάδα στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού που έχει κατακτήσει Ολυμπιακό, ευρωπαϊκό και παγκόσμιο μετάλλιο!

Οι δυο ομάδες:
Κίνα (Χουάν Ζανέ): Γιανγκ, Τενγκ, Λιου, Σουν Γιούχουν, Χε, Σουν Γιάτινγκ, Σονγκ, Τσεν, Γουάνγκ Γι, Μα, Σουν Χουίζι, Ζιάνγκ, Γουάνγκ Γιν

Ελλάδα (Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά, Μελιδώνη, Ψούνη, Λιόση, Αβραμίδου, Ασημάκη, Ρουμπέση, Γερόλυμου, Μανωλιουδάκη, Αντωνάκου, Λαρά, Γουλά.

1η περίοδος (2-2)

1-0 για την Ελλάδα με γκολ της Ασημάκη!

1-1 για την Κίνα με την Πινγκ Λιου!

2-1 για την Ελλάδα με γκολ της Ρουμπέση!

2-2 για την Κίνα με την Γι!

Τέλος της 1ης περιόδου και η Εθνική μας είναι ισόπαλη (2-2) με την Κίνα.

2η περίοδος (4-2)

3-2 για την Ελλάδα με το δεύτερο γκολ της Ρουμπέση!

4-2 για την Ελλάδα με την Μανωλιουδάκη!

Ολοκληρώθηκε η 2η περίοδος και η Εθνική μας προηγείται με 4-2.

3η περίοδος (8-6)

5-2 για την Ελλάδα με το τρίτο γκολ της Ρουμπέση!

5-3 μείωσε η Κίνα με την Λιου!
6-3 για την Ελλάδα με την Ασημάκη!
6-4 μείωσε ξανά η Κίνα στα δύο γκολ με την Τενγκ!

7-4 και πάλι προβάδισμα τριών γκολ για την Ελλάδα με την Μελιδώνη!

7-5 μείωσε η Κίνα με την Γι Γουάνγκ!

8-5 με σκόρερ την Ασημάκη που φτάνει τα τρία γκολ!

8-6 μείωσε ξανά η Κίνα με την Γι Γουάνγκ!

Ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος και η Ελλάδα έχει προβάδισμα ασφαλείας δύο γκολ (8-6)

4η περίοδος (9-8)

9-6 προβάδισμα τριών γκολ για την Ελλάδα με σκόρερ τη Λιόση!

9-7 η Σονγκ μείωσε για την Κίνα!

9-8 η διαφορά στο ένα γκολ καθώς η Κίνα μείωσε με την Σουνγκ!

Τέλος! Η Ελλάδα κερδίζει παγκόσμιο πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.

Το χάλκινο στη Ρωσία

Η Ρωσία κατέκτησε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε 8-7 της Ιταλίας στο μικρό τελικό. Είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά (και τέταρτη συνολικά) που οι πρωταθλήτριες Ευρώπης παίρνουν το χάλκινο μετάλλιο σε ένα Παγκόσμιο, αλλά ποτέ δεν έχουν καταφέρει να παίξουν στον τελικό!