Κυριακή 8 Αυγούστου 2010

Εντυπωσιακή η Εθνική 101-63 τη Ρωσία

Τα καλά από τον αθλητισμό:

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Εθνική μπάσκετ στο τουρνουά της Κύπρου, καθώς στο δεύτερο αγώνα της συνέτριψε τη Ρωσία με 101-63 και πέτυχε ισάριθμες νίκες. Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση και αφήνουν πολλές υποσχέσεις ενόψει του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας.

Οι διεθνείς από την αρχή του αγώνα έδειξαν τις διαθέσεις τους καθώς...
 επέβαλαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 25-18. Στη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα επικράτησε ολοκληρωτικά, περιόρισε τους Ρώσους σε παθητικό ρόλο και έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Φώτση και Μπουρούση ξέφυγε με 25 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου.

Η Εθνική συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μισό του αγώνα, παίζοντας καλή άμυνα και με εντυπωσιακή ευστοχία εκτόξευσαν τη διαφορά στο 81-46 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι Ρώσοι είχαν ουσιαστικά παραδοθεί και οι διεθνείς μας έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ, φθάνοντας σε μεγάλη νίκη με 101-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 57-32, 81-46, 101-63

ΕΛΛΑΔΑ (Γιόνας Καζλάουσκας): Παπανικολάου 3(1), Μπουρούσης 16(1),
Ζήσης 12(3), Σπανούλης 9(1), Καλάθης 6, Φώτσης 20(4), Πρίντεζης 8, Περπέρογλου 11(1), Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης, Βουγιούκας 8, Παππάς 2.
ΡΩΣΙΑ (Ντέιβιντ Μπλατ): Βορόντσεβιτς 7(1τρ., 5ριμπ.), Κουρμπάνοφ 1, Μπίκοφ 17(1), Φριντζόν 2, Σβεντ 10(2τρ., 4 ασ.), Γκριγκόριεφ 2, Πονκρασόφ 5(1), Μόνια 2, Κβοστόφ 2, Ζουκανένκο 6, Μοζγκόφ 9.

* Στο άλλο ματς η Κροατία νίκησε τη Γερμανία με 77-76

* Την Κυριακή η Ελλάδα θα παίξει με την Κροατία (21:00, Novasports 1) στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της στο τουρνουά.