Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2010

ΠΑΟΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ 0-1 ~ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΡΟΑΤΙΑ

Μία από τις πιο λαμπρές σελίδες της ιστορίας του έγραψε μέσα στο παγωμένο Ζάγκρεμπ ο ΠΑΟΚ!

Πραγματοποιώντας μεγαλειώδη εμφάνιση, γεμάτη πάθος και ομαδικότητα, ο Δικέφαλος του Βορρά δεν περιορίστηκε στην ισοπαλία που του αρκούσε για να περάσει στους "32" του Γιουρόπα Λιγκ, αλλά θριάμβευσε 1-0 επί της Ντινάμο, ένα σκορ που θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο αν οι παίκτης του ήταν πιο προσεκτικοί στις τελικές τους προσπάθειες στο δεύτερο ημίχρονο.

Το μοναδικό γκολ που έκρινε τη συνάντηση πέτυχε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης με δυνατό συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής στο 60ό λεπτό, ύστερα από άψογη εφαρμογή της κόντρας.

Η Ντινάμο είχε την πρωτοβουλία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά ελάχιστες ήταν οι φορές που μπήκε με απειλητικές διαθέσεις στα καρέ του σταθερότοατου Χαλκιά. Ο ΠΑΟΚ, μαεστρικά στημένος από τον Μάκη Χάβο, ήταν απροσπέλαστος αμυντικά, συμπαγέστατος στο κέντρο και με "σαΐτες" στην επίθεση τους Σαλπιγγίδη και Αθανασιάδη. Κι έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικότατα, με την ελληνική ομάδα να προκρίνεται με το σπαθί της στις 32 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.